Search
Sörárpa termesztési tanácsok
Sörárpa termesztési tanácsok
A dunaújvárosi malátagyárunk számára létrehozott malátaárpa-szervezés jó példa a 20 éve sikeresen működő üzleti modellre. Fő célunk az első osztályú minőségi árpa előállítása. Partnereink, gazdáink hosszú évek óta üzleti partnereink. A sikeres termeléshez biztosítjuk együttműködő partnereink számára:
- Fémzárolt vetőmagok
- növényvédelmi termékek
- műtrágya
- agronómiai támogatás
Munkatársaink a vetéstől az aratásig követik az árpatermesztést, és agronómiai támogatást nyújtanak a növénytermelés során. Fő célunk, hogy egészséges árpát termeljünk és együttműködő partnereinkkel sok éven át jó üzleti kapcsolatot tartsunk fenn.
Hogyan válasszunk területet

A sörárpa alacsony talajtípusigényű. 18 éves tapasztalatunk meggyőzött minket arról, hogy a sörárpa sikeresen termeszthető alacsony minőségű talajokon és olyan talajtípusokon is, amelyekben a talajban alacsonyabb a nitrogénfelhalmozódás. A 2,5%-nál több szerves anyagban gazdag talajok nem alkalmasak, mert esős időszakban fennáll a veszélye annak, hogy a növények nitrogént vesznek fel a talajból, ami növeli a szemek fehérjetartalmát (a malátanövény által megkövetelt 11,5% fölött).
Vetésforgó
Megfelelő elővetemény minden olyan növény, amely korán elhagyja a talajt, így elegendő idő áll rendelkezésre a talaj előkészítésére a vetéshez. Ilyen lehet például: repce, napraforgó, kukorica, amelyek korábban hagyják el a földet. Általában azonban a kukorica nem jó elővetemény a gabonafélék számára a gyakori betegségek miatt.
Vetés

Számos sörárpa fajtát kínálunk Önnek, melyeket ITT (https://www.axereal.hu/termekeink/arpa ) talál.
Ezek 2 soros árpafajták: őszi és tavaszi típusúak. Az őszi árpa optimális vetési feltételei október 10-e körül vannak. Valamennyi fajtánk nagyon jó csírázóképességgel rendelkezik, így a vetési javaslat körülbelül 350.000-400.000 csíra/ha, és ha a szemtömeg és a csírázóképesség alapján számoljuk újra, akkor ez 180-200 kg/ha-nak felel meg.(a vetési sűrűséget az 1000 magtömeg és a csírázási érték alapján újra kell számítani).
Ha a vetés az ideális időpont után történik, akkor a vetési sűrűséget 10-20%-kal meg kell emelni.A tavaszi árpa optimális vetési időpontja október vége és február vége között van. Azt mondhatjuk, hogy a legjobb vetési időpont az, amikor már ki lehet menni a szántóföldre.
Műtrágyázás

A sörárpa nitrogénigénye alacsony, a szántóföldi növények közül szinte a legalacsonyabb. Az 1 t szemtermés eléréséhez, beleértve a növényzet fejlődését is, 20-22 kg N/ha szükséges.
Alap műtrágyázás: foszfor és kálium műtrágyák ősszel a talaj előkészítésével együtt.
Fejtrágyázás :A tervezett fejtrágyázás előtt egy héttel talajmintát veszünk, és elemzést végzünk a talaj könnyen hozzáférhető nitrogéntartalmáról. A trágyázáshoz azt tanácsoljuk, hogy könnyen hozzáférhető nitrogéntartalmú műtrágyákat használjunk, például 34,4 % ammónium-nitrátot vagy 27 % MAS-t. Az olyan műtrágyák, mint a 46%-os karbamid, nem ajánlottak, mert fennáll a magas fehérjetartalom kockázata a szemekben. A karbamid nitrogén formája nagyon lassan szabadul fel, ami a szemek túl magas fehérjeszintjének kockázatát hordozza magában.
Általános javaslatunk a következő:
- Alaptrágyázás: NPK 200-250 kg/ha
- első utántrágyázás a tél végén: 60 kg N/ha
- második trágyázás első szárcsomó megjelenéskor: 40 kg N/ha

Lombtrágya – Starter

Hatékony növénytápláló biostimuláns és talaj aktivátor, amely fokozza a növények tápanyag felvevő képességét. Nagy koncentrációban tartalmaz könnyen oldódó foszforuszokat, amelyek levélként történő kijuttatással jutnak a levélre. A növény így veszi fel a foszforuszt és fejleszti azt a gyökereztető rendszerben. Biztosítja, hogy a növények fiatal gyökerei ki tudják oldani a talajból az ásványi anyagokat.
Segíti a növények vízstressztűrését.
Elősegíti a jobb növénytáplálást azáltal, hogy átadja a növényeknek a kulcsfontosságú fejlettségi stádiumokban szükséges ásványi anyagokat.
Kijuttatás a levélfelületre:
Kalászosok: 3 l/ha a bokrosodás kezdetétől (GS12-16) a szárba indulás kezdetéig (GS31).
A Starter a legtöbb növényvédő szerrel együtt kijuttatható. Mielőtt azonban keverékben alkalmazzuk, keverési próbát célszerű végrehajtani, úgy, hogy a Startert keverjük utolsóként az elegyhez. Mivel a Starter elősegíti a kutikulán keresztüli gyorsabb tápanyagfelvételt, a használati utasítást maradéktalanul be kell tartani.
Starter különösen ajánlott használni, ha télen nincs hótakaró, amely alacsony hőmérsékleten elszigeteli a termést.
Növényvédelem

Növényvédő szereket biztosítunk a sörárpával szerződött együttműködő partnereinknek. Célunk az első osztályú sörárpa termelése: egészséges és jó minőségű. A sikeres növényvédelmi kezelésekhez a külső körülményeknek megfelelőnek kell lenniük. A permetezés időpontjában a nappali és éjszakai hőmérsékletnek 15 °C-nál magasabbnak kell lennie, és a következő éjszaka nem lehet 10 °C-nál alacsonyabb. 7 nap elteltével a napi és éjszakai hőmérséklet nem lehet 5°C-nál alacsonyabb. Ez az optimális hőmérséklet a gombaölő szerek növényekbe történő átviteléhez.

Az időjárási viszonyoktól, a szántóföldi körülményektől és a betegségek jelenlététől függően 2 vagy 3 kezelésre van szükség.
T1: Az első gombaölő szeres kezelés a növénytermesztés kezdetén történik, a cél a zöldtömeg egészséges állapotban tartása. Itt gyomirtó szereket is alkalmaznak. Ha a tél meleg volt, és nem volt erős fagy, akkor kora tavasszal rovarok várhatók. Javasoljuk a rovarölő szeres permetezést is.
T2: olyan kezelés, amely a virágzásig megőrzi a növény egészségét. A permetezés a zászlóslevél stádiumában végezhető. Az árpa esetében nagyon fontos az egészséges kalász és az első 3 levél megtartása a kalász alatt.
T3: A harmadik gombaölő szeres kezelést akkor kell elvégezni, amikor a legutolsó levélből látható a kalász. A kezelés célja, hogy megvédje a kalászokat a Fusarium spp. és a Septoria spp. ellen. A kezelés jelentősége nagyobb, ha a virágzási szakaszban eső várható. Az említett betegségek ugyanis az esőcseppek révén növényről növényre terjedhetnek. Ha kihagyja ezt a kezelést, és a fertőzés bekövetkezik, nincs olyan gombaölő szer, amely megállíthatná a betegségek fertőzését. Ezért azt tanácsoljuk, hogy időben védekezzen, és nyugodtan várja a jó termést.
Szárszilárdító használata akkor ajánlott, ha a növény túlságosan fejlett és sűrű. A leghatékonyabb szárszilárdító azok, amelyek növelik a lignin felhalmozódását a sejtekben, igy erősíti a szárat ami így ellenálló lesz a megdőléssel szemben. A legjobb hatékonyság akkor érhető el, ha a növekedésszabályozót a 2. csomópont stádiumban permetezzük.
Betakarítás és silóba szállítás

Néhány nappal a betakarítás előtt fel kell hívni az üzletkötőt, hogy egyeztessük a betakarítási feltételeket és a legjobb logisztikai megoldást. Az értékesítési képviselőtől tájékoztatást kap az áru szükséges minőségéről: nedvesség, fehérje, kalibráció, mikotoxin-tartalom stb. Amikor az árpát szállító teherautó megérkezik a silóba, egy hitelesített laboratórium mintát vesz és minőségelemzést végez. A minőségi jelentés hivatalos, a helyszínen készül, és az együttműködő/termelő közvetlenül jelen lehet az elemzésnél. Ez a malátagyárunk által megkövetelt rendszeres eljárás